"A szeretet csodát művel minden nap"

Fenntarthatósági témahét 2020.

Fenntarthatósági Témahét a Szent István Katolikus Általános Iskolában

(2020. okt. 05-09.)

Fenntarthatósági témahét képekben

Idén első alkalommal csatlakoztunk az Emberi Erőforrások Minisztériuma által meghirdetett Fenntarthatósági Témahét programsorozatához, melynek fő témakörei 2020-ban az energia, a klímavédelem és az egészségnevelés volt. Alsó tagozaton három (2., 3. és 4.), míg felső tagozaton két (7. és 8.) osztály tanulóit vontuk be a foglalkozásokba. A megvalósított programjaink által igyekeztünk a gyermekek figyelmét ráirányítani a környezetünket fenyegető veszélyekre és ebben mindannyiunk személyes felelősségére, valamint erősíteni a pozitív természettudományos attitűdjüket Földünk és önmaguk testi-lelki egészségéért.

Iskolánkban kiemelt figyelmet fordítunk a környezettudatos nevelésre, rendszeresen megemlékezünk a környezetvédelmi jeles napokról és iskolakertet is gondozunk. Minden évben megrendezzük egészségnapunkat.

 

A témahét előtt került sor az iskolai hulladékgyűjtésre, melyen – mint minden évben – ez alkalommal is tortanyereménnyel ösztönöztük az osztályokat minél nagyobb aktivitásra.  Hatalmas mennyiségű papír- és fémhulladék gyűlt össze ezúttal is.

A hét folyamán pedig a tanítási órákba és a délutánjainkba beágyazva dolgoztuk fel az ajánlott témákat. Előzetesen megismertettük a tanulókkal a fenntarthatóság fogalmát az életkoruknak megfelelő módszerekkel. Az alsó tagozatos kisdiákok megtanulták a szemét és az újrahasznosítható hulladék közötti különbséget. Elkészítették saját kis szelektív gyűjtőjüket, sőt még ötletes játékokat is alkottak (pl.: kupakból gombfoci). Az egyik délután az iskolánk és a szomszédos katolikus templom környékét tisztítottuk meg az eldobált szeméttől. Interaktív játékban megtudhatták a gyerekek, hogy honnan származik az energia, és az is kiderült, miért olyan fontos az energiatakarékosság. Testnevelésóráinkon több sétát tettek az osztályok, próbára tették ügyességüket a városi tornapályákon. A 4. osztályosok ezen felül kis beszámolókkal készültek egymásnak környezetvédelem témában (ökológiai lábnyom, stb.), matematikaórán oszlopdiagrammal ábrázolták, hogy milyen közlekedési módot választva jutnak el az iskolába és napköziben megkóstolták tea formájában „Ludas Matyi gyógynövényeit” is.

Egyik délután a Zöldülj Mezőtúr Mozgalom képviseletében Nagy Kriszta beszámolóját hallgattuk meg a gyermekkönyvtárban. A Nulla hulladékgazdálkodás című érdekes előadáson a 7. és 8. osztályos tanulóink is részt vettek. A hetedikesek ezen kívül Pusztai Zsolt, a Túri Fazekas Múzeum igazgatójának előadásában megismerkedhettek a régi tisztálkodási szokásokkal és a házi szappan készítésével. A programok megszervezésében Vig Gabriella könyvtáros volt nagy segítségünkre, az ő segítségét és az előadók munkáját ezúton is nagyon köszönjük.

A 7-8. osztályos gyerekek több tantárgyat érintő tanítási óra keretén belül foglalkoztak a klímaváltozással, a szelektív hulladékgyűjtéssel, a megújuló energiaforrások környezetvédelmi szerepével. Beszéltünk a jó minőségű ivóvíz összetételéről, a víz ivásának fontosságáról, megismerkedtünk különböző ásvány- és gyógyvizekkel. Ezeknek a témáknak a feldolgozását rajz órán saját plakátok készítésével zárták, amelyeken az újonnan megszerzett ismereteiket jelenítették meg.

Bízunk benne, hogy a témahét segítségével sikerült felkelteni diákjaink figyelmét a fenntarthatóság fontosságára, hiszen közvetlen környezetünk érdekében egy kis odafigyeléssel mi magunk is sokat tehetünk.

Bagdán Beáta és Donkóné Varga Tímea

szervező pedagógusok

 

Facebook
Email